Psychomodulační látky - leták pro školy, aktualizovaná verze
V příloze naleznete aktualizovanou verzi letáku pro školy k psychomodulačním látkám ke stažení.
Více informací a leták pro obce a veřejnost ke stažení zde.

Vašemu zadání filtru neodpovídá žádný záznam.
V příloze naleznete aktualizovanou verzi letáku pro školy k psychomodulačním látkám ke stažení.
Více informací a leták pro obce a veřejnost ke stažení zde.
V katalogu preventivních programů najdete 7 nových programů! Jedná se o Maják, o.p.s, Linkin sphere, z.s, Do Světa, z.s., prevence v Jihomoravském kraji, Ledovec, z.s., Portus Prachatice.
Záznam webináře na téma energetických nápojů a syntetických kanabinoidů naleznete v archivu webinářů. Prezentace z webináře je volně ke stažení zde.
Děkujeme Vám za účast a těšíme se na další webinář, který proběhne již 24.3.2025!
Multidisciplinární mezioborové symposium pořádá Transparent z.s. ve spolupráci se Sekcí gynekologické sexuologie České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.
Symposium TRAIT představuje platformu pro sdílení nejnovějších poznatků, zkušeností a doporučení v oblasti péče o transgender a genderově rozmanitou klientelu. Cílem symposia je podpořit odborný dialog, přispět ke zvyšování kvality péče a rozvoji standardů v této specifické oblasti zdravotnictví a psychosociální podpory.
Program zahrnuje čtyři tematické bloky zaměřené na klíčové aspekty sexuologické praxe, diagnostiku, legislativní rámec, zkušenosti z klinické a osvětové praxe a směřování péče o transgender osoby v ČR a na Slovensku. Odborníci a odbornice v oblasti sexuologie, psychologie, psychiatrie i zástupci pacientských organizací přiblíží současné trendy, sdílejí příklady dobré praxe a diskutují o výzvách, kterým čelí poskytovatelé i samotní klienti a klientky.
Program naleznete v příloze.
Stručná informace k nové regulaci psychoaktivních látek, která vstoupila v účinnost k 1. lednu 2025 (zákon č. 321/2024 Sb.).
Tzv. „šedá zóna“ trhu s psychoaktivními látkami zůstávala v České republice po dlouhou dobu bez adekvátní regulace. Tyto produkty, nejčastěji označené jako „sběratelské předměty“, nebylo možné kontrolovat jako potraviny. Zákaz látky měl také jen velmi omezený dopad - na trhu se téměř okamžitě objevila její náhrada, která byla méně prozkoumaná a mnohdy nebezpečnější. Mnoho psychoaktivních produktů tedy mohlo být prodáváno komukoli, včetně nezletilých, a to jakýmkoli způsobem – například ve výdejních automatech nebo jako cukrovinky.
Změnu by měla přinést nová regulace psychoaktivních látek, která vstoupila v účinnost k 1. lednu 2025 (zákon č. 321/2024 Sb.). Nová právní úprava umožňuje efektivní kontrolu nad těmito dosud nekontrolovatelně dostupnými látkami a nastavuje pro trh s nimi přísná a nezbytná pravidla v oblasti dostupnosti, kontroly kvality nebo způsobu prodeje. Za tímto účelem vznikají dva nové seznamy – zařazené psychoaktivní látky a psychomodulační látky.
Více se dočtete na stránkách v přiloženém odkaze. Stáhnout si můžete také leták pro školy.
Tým iPREV Vás srdečně zve na webinář na téma Energetické nápoje a syntetické kanabinoidy, který se koná online dne 27.2.2025 od 13:00 do 14:30. Webinář je zdarma.
O webináři
Energetické nápoje, syntetické kanabinoidy a semisyntetické kanabinoidy, jako HHC, představují moderní trendy u dětí a mladistvých, které se často používají ke zvýšení energie a prožívání euforie. Energetické nápoje, bohaté na kofein a cukr, mohou krátkodobě zvyšovat pozornost, avšak jejich nadměrná konzumace je spojena se zdravotními riziky, jako jsou srdeční onemocnění a poruchy spánku. Na druhé straně syntetické kanabinoidy, které mohou vyvolávat silné psychoaktivní účinky, nejsou dostatečně prozkoumány, a mohou vést k úzkosti a dalším zdravotním obtížím. V reakci na tyto obavy je důležité zavádět regulace a vzdělávací kampaně, které informují o rizicích a chrání zejména mladé a zranitelné jedince před negativními dopady jejich užívání. V příspěvku si také představíme intervence pro pedagogy a metodiky prevence.
Přednášejícími jsou Renáta Habiňáková a Elizabeth Nováková.
Registrace
Registrace je otevřena do 24.2.2025.
Přihlašovací formulář: https://forms.gle/KFt3BexntNEa6Eeo9
Těšíme se na Vaši účast!
Vyšlo nové číslo časopisu Adiktologie v preventivní a léčebné praxi! Spoustu zajímavých článků k tématům dětí a dospívajících, které rozhodně stojí za přečtení.
Mohlo by Vás zajímat:
Články naleznete v přiloženém odkaze.
Příjemné čtení!
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy představilo soubor opatření k posílení bezpečnosti na školách. Pro školy vznikly metodiky, jak předcházet bezpečnostním rizikům, zejména incidentům úmyslně způsobeným člověkem.
Pro regionální školství pak MŠMT připravilo Minimální standard bezpečnosti, který nahrazuje ten z roku 2015 a který detailně popisuje, jak zajistit ochranu žáků a personálu v případě bezpečnostních incidentů. Na metodice spolupracovalo také Ministerstvo vnitra, policie, hasiči a školské asociace. Důraz je kladen na prevenci a minimalizaci rizik, a to nejen při přírodních katastrofách, ale i při útocích způsobených úmyslným jednáním člověka. Školám je doporučeno vypracovat bezpečnostní analýzy a plány, které jim pomohou efektivně reagovat na krizové situace.
Na webu Edu.cz byla dále spuštěna nová podstránka Bezpečnost na školách, která nabízí školám přehledné informace a doporučení, jak postupovat při konkrétních krizových událostech jako jsou povodně, vichřice, kybernetické útoky nebo vniknutí ozbrojeného útočníka. Stránky obsahují i návody na poskytování první pomoci po traumatických událostech a seznam kontaktů na organizace, které mohou školám pomoci v krizových situacích.
YoungLink je webová aplikace sloužící školám k mapování vztahů uvnitř kolektivů školních tříd. YoungLink využívá metody a postupy síťové analýzy.
Sociometrický model třídy, který je výsledkem vztahové analýzy uvnitř dané třídy představuje takovou mapu vztahů, ze které lze vyčíst, kdo se s kým ve třídě baví, mezi kým kamarádství zrovna nefunguje a kdo je třeba na okraji kolektivu. Zaznamenají se i negativní vztahy, které kolektivu nepřispívají. Informace jsou rozděleny podle míry zaškolení a profesionality uživatele do několika kategorií. Ke každému uživateli aplikace přistupuje podle míry jeho kompetencí v oblasti prevence rizikového chování.
Více informací naleznete v Databance evaluačních nástrojů.
Zajímají vás výsledky dospívajících a využití moderních technologií ve výzkumu dospívajících? 2. vědecká konference o využití moderních technologií ve výzkumu mládeže se bude konat online 13. února 2025.
Více informací naleznete v přiloženém odkazu. Konference je v anglickém jazyce.
I podpora rodin by měla mít standardy kvality. Evropská síť EurofamNet, která sdružuje odbornou veřejnost i klíčové hráče z celé Evropy, identifikovala hlavní komponenty a principy, které jsou předpokladem efektivity služeb pro rodiny. Mezi ně patří například orientace na práva dětí a rodin, participace, využití programů podpory rodin, které jsou založené na důkazech, přístup založený na silných stránkách rodin, ale i dobrá finanční i místní dostupnost služeb, zejména preventivních, či dobrá podpora rodin při sladění pracovního a rodinného života.
Na jejich základě vytvořila následně Protokol pro zajištění kvality (Quality Assurance Protocol, s. 32). Díky němu si nejen poskytovatelé služeb pro rodiny, ale zejména ti, kdo vytvářejí rodinnou politiku, mohou ověřit, jaké jsou silné stránky nastavení služeb pro rodiny, a kde naopak je prostor pro zlepšení.
Protokol pro zajištění kvality byl pilotně otestován v devatenácti zemích Evropy a na jeho základě vznikla souhrnná doporučení pro to, jak dané země mohou co nejlépe vyjít vstříc rodinám a jejich potřebám.
V rámci Týdne pro wellbeing ve škole (4.-11.2.) se spojily desítky organizací a všechny pořádají velmi zajímavé akce: webináře, semináře, workshopy, konference nebo kampaně na sociálních sítích. Některé z těchto akcí jsou určené pro konkrétní školy nebo konkrétní cílovou skupinu, spousta z nich je ale otevřena široké veřejnosti. Festivalový program naleznete zde.
Zahajovací konference Týdne pro wellbeing ve škole s podtitulem: Jak na učení a život v digitální éře se bude konat v Brně-Bohunicích dne 4.2.2025. Více informací a program konference naleznete zde.
Milí uživatelé platformy, vítáme Vás v r. 2025 a doufáme, že se i v letošním roce můžeme těšit Vaši přízni. Připravujeme pro Vás nové webináře, proto nezapomeňte sledovat kalendář akcí a naše sociální sítě. Webináře odstartujeme již v únoru.
Prvním materiálem v tomto roce, který jsme si pro Vás připravili je k tématu záměrného sebepoškozování u dětí a mladistvých, který vychází z webináře na toto téma, který se konal na konci roku 2024. Najdete v něm mimojiné, jak můžete rozpoznat sebepoškozování a co dělat, když na něj máte podezření.
Materiál naleznete zde a můžete si ho také stáhnout pod tímto příspěvkem. Pokud jste nestihli zajímavý webinář našeho kolegy Filipa Šedivého, naleznete ho ke zpětnému přehrání v archivu webinářů.
Vážení a milí uživatelé platformy,
děkujeme Vám za důvěru a přízeň, kterou jste nám projevili v roce 2024 a těšíme se na další spolupráci v roce nadcházejícím. Vaše zpětná vazba nám pomáhá neustále se zlepšovat a nabízet Vám ještě lepší služby.
V roce 2025 se můžete těšit na mnoho zajímavých webinářů, materiálů, kurzů a preventivních programů, které pro Vás připravujeme v našem katalogu.
Přejeme Vám šťastný a úspěšný nový rok plný inspirace, osobního rozvoje a zdraví!
Poslední webinář roku 2024 proběhl dne 10.12.2024 a byl na téma Transgender a genderově rozmanitá klientela ve školách a již nyní ho naleznete v našem archivu webinářů.
Webinář je úvodem do problematiky trans a genderově rozmanitých (TGR) dětí ve školním prostředí. Účastníci se s tématikou TGR setkávají častěji, proto je důležité se v této oblasti orientovat a vytvářet podporující inkluzivní atmosféru a celkovou pohodu ve škole. Webinář zahrnuje témata terminologie, duševního zdraví a praktické podpory. Cílem tohoto úvodního webináře je zvýšit informovanost, orientovat se v základních komunikačních postupech a komunitních zdrojích.
Jak mluvit s žákem, který doma zažívá násilí? Co dělat, pokud se při takovém rozhovoru dítě rozbrečí? A jak vlastně zachovat klid jako dospělý?
Psycholožka a psychoterapeutka Alexandra Machková se dotkne tématu rozhovoru se žákem, který zažívá násilí v blízkých vztazích. Projde jednotlivé fáze vedení rozhovoru a prozradí, jak v takové chvíli přistupovat k žákovi, co říkat a čeho se naopak vyvarovat, a také jak v rámci rozhovoru pracovat se sebou sama. Šiřte, sdílejte mezi pedagogické pracovníky a všude, kde může být podcast užitečný!
Zájímá Vás jaká je situace v České republice v míře užívání a nadužívání digitálních technologií v populaci dětí a dospívajících?
Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti vydalo již třetí tematicky zaměřenou zprávou o nadužívání digitálních technologií, tj. nadměrném trávení času na internetu, a to zejména na sociálních sítích a hraním digitálních her, které může vést ke vzniku a rozvoji závislostí, označovaných souhrnně v této zprávě jako digitální závislosti.
Zpráva shrnuje dostupné informace o míře užívání a nadužívání digitálních technologií v populaci dětí a dospívajících i populaci dospělých a současně i zdravotní a sociální dopady nadužívání digitálních technologií. Součástí je základní vymezení pojmů, zjištění populačních i dalších výběrových studií, data ze zdravotnické statistiky týkající se léčby i data ze sítě adiktologických služeb pracujících se skupinou klientů s problémy v oblasti nadužívání digitálních technologií. Prezentovaná data shrnují situaci ke konci května 2024 - popisovány jsou tedy poslední dostupné výsledky (z běžných statistik jde obvykle o údaje za r. 2023). Tam, kde jsou dostupné časové řady studií, jsou prezentovány i trendy ve vývoji situace.
Nepřehlédněte! Připravili jsme pro Vás další novinky v legislativě:
- Zákon o psychomodulačních látkách a jeho dopad na školy
- Novela trestního zákoníku – pěstování a přechovávání konopí
Krátké shrnující články naleznete v záložce Novinky v legislativě.
Dovolujeme si vás pozvat na 437. pracovní schůzi Společnosti pro návykové nemoci České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (SNN ČLS JEP) na téma Aktuality z monitoringu situace v oblasti závislostí (Koordinátor: Doc. MUDr. Viktor Mravčík, PhD.).
Program
Chomynová, P., Dvořáková, Z.: Užívání návykových látek mezi mladými dospělými
Orlíková, B.: Nové trendy v oblasti zdravotních dopadů užívání drog
Galandák, D.: Návrhy opatření v oblasti reklamy na hazardní hraní
Kdy?
Ve středu 18.12. 2024 v době od 10 do 12 hodin.
Více informací naleznete v přiložené pozvánce.
Do archivu webinářů jsme již umístili záznam webináře Důvěra a respekt: jak budovat konstruktivní práci s rodiči, který se konal dne 26.11.2024.
Předpokladem efektivní práce s dětmi je dobrá spolupráce s jejich rodiči, kteří jsou v ideálním případě kompetentní a informovaní v tom, jak dítě podpořit a rozvíjet. Často je ale obtížné rodiče do spolupráce zapojit. Pojmenovali jsme nejčastější příčiny toho, kde se komunikace s rodiči zadrhne. Probrali jsme hlavní způsoby, jak zvýšit důvěru rodiče v sebe jako odborníka/ici a v instituci, kterou zastupujeme. Seznámili jsme se s praktickými komunikačními technikami, které pomáhají nastolit a rozvíjet spolupracující vztah s rodiči.