Kalendář akcí

Webinar: Modern Meta-Analytic Methods for Prevention Science

25. 4. 2023

Meta-analysis involves the statistical synthesis of findings from multiple research studies, which are often identified as part of a systematic review of the literature. By providing summaries of the current best available research evidence, meta-analyses can help support evidence-informed decision-making in prevention. Although traditional meta-analytic methods for synthesizing research evidence are now widely used, there are several under-utilized techniques that offer unique promise for addressing some of the most pressing issues in disease prevention. The purpose of this webinar is to expand prevention scientists’ meta-analytic toolkit by providing an overview of three modern meta-analytic techniques. Dr. Emily Tanner-Smith will describe meta-analytic structural equation modeling approaches and their utility for the development and testing of theoretical models and causal pathways. She will discuss network meta-analysis and component network meta-analysis techniques that can be used to address questions about the comparative effectiveness of different prevention programs and active program ingredients. Finally, she will discuss robust variance estimation approaches that can be used to address multiplicity in effect size estimates, which commonly occur in syntheses of the prevention literature.

25.4..jpg

World Infant, Child and Adolescent Mental Health Day 2023

23. 4. 2023

Webinar Theme: Stand Against Infant, Child and Adolescent Trauma • The webinar is open for public. • This webinar will be conducted virtually via Zoom. There is no cost to attend, but registration is required in advance. Time: 1.00 PM CEST Central European Summer Time | 7.00 AM EDT Eastern Daylight Time | 7.00 PM (GMT + 8) Duration: 90 minutes

23.4..jpg

Purkyňka SNN ČLS JEP

19. 4. 2023

Zveme Vás na seminář 423. pracovní schůze Společnosti pro návykové nemoci České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (SNN ČLS JEP), který se koná ve středu 19. 4. 2023 v době od 10 do 12 hodin. Téma: Dětská sekce. Program: Miovský, M. a kol.: Koncepce sítě služeb dětské a dorostové adiktologie v ČR: pokračování diskuse a projednávání dokumentu Jandáč, T.: Představení platformy iPREV. Seminář se koná v aule na adrese Apolinářská 4a, Praha 2.

19.4..jpg

Výzva k připomínkování Kompetenčního rámce absolventa učitelství

16. 4. 2023

Kompetenční rámec absolventa učitelství vznikl jako jeden z výsledků spolupráce fakult připravujících učitele s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy na Reformě pregraduální přípravy učitelů a učitelek v ČR (více viz edu.cz/pregradual ). Jedná se o dokument, který popisuje profesní kompetence, jimiž má být vybaven každý absolvent vzdělávacího programu vedoucího ke kvalifikaci učitele. Dne 3. 3. 2023 byla zveřejněna verze k připomínkování (viz odkaz níže). Připomínkovat dokument může každý, a to do 16. 4. 2023 pouze s využitím online formuláře nebo formuláře v DOCX (vhodnější pro větší množství drobných připomínek). Připomínky nebo dotazy zasílejte na emailovou adresu pripominky-KRabsolventa@msmt.cz do 16. 4. 2023.

Nový Prezentace Microsoft PowerPointu.jpg

Noc vzdělávání: Praha, Olomouc a Brno

12. 4. 2023

Noc vzdělávání: Učím v bezpečí! Pedagogické fakulty v Praze, Brně a Olomouci ani po setmění neusnou, ale ožijí desítkami zajímavých workshopů, přednášek, diskuzí a mnohým dalším. Přijďte se inspirovat zajímavými osobnostmi, potkat budoucí a začínající učitele, a zažít energií nabitou atmosféru. Vstup na celou akci je zdarma.

noc vzdělávání.jpg

Impacting Prevention Science Through Your Online Presence (SPR Communications Committee Workshop)

31. 3. 2023

This workshop will provide an overview of many online tools and platforms to disseminate and track the impact of your research, including Google Scholar, Research Gate, Semantic Scholar, Altmetrics, Kudos, ORCID, NIH iCite, Publons, and more. It will also discuss the use of social media, including Twitter, Facebook, You Tube, Instagram, and more. A panel of three experts will discuss which are most helpful to you and how that can change across career stages.

31.3..jpg

Jak pečovat o dětské duševní zdraví? Otevřený workshop Nevypusť duši

30. 3. 2023

Organizace Nevypusť duši pořádá otevřený workshop o duševním zdraví a jak o něj pečovat. A to nejen ve školách, ale i ve společnosti. Věděli jste, že zhruba 20 % dětí ve věku od 13 do 18 let zažívá nějakou formu psychických problémů? K snížení rizika jejich rozvoje zásadně pomáhá včasné zachycení varovných signálů a následné vyhledání pomoci. Na workshopu se naučíte, co můžete pro děti a mladistvé udělat a jak jim pomoci duševním obtížím předcházet. Rodiče i další dospělí, kteří mají starost o dítě ve svém okolí se dozví, jak v takové situaci citlivě reagovat a navázat s dítětem kontakt. Probírat se budou také základy pomoci a svépomoci při psychických obtížích, jaké v ČR fungují služby v oblasti podpory dětského duševního zdraví a dozvíte se, kam se můžete obracet jako dospělí s obavou o dítě. Opomenuta nebude ani sebepéče, tedy konkrétní tipy na to, jak při pomáhání druhým nevypustit duši. Workshop proběhne 30. 3. v čase 17 - 19 hodin v Magenta Experience Center na Pankráci.

30.3.2023.jpg

SPR Early Career Prevention Scientist Training/Mentoring Program. Application deadline: 3/29/2023

29. 3. 2023

The Society for Prevention Research (SPR) is seeking applicants to a 2-year program to support early career prevention scientists with a focus on increasing underrepresented populations in prevention science research. Through this program, early career investigators will receive advanced training on establishing a prevention science research agenda through a pre-conference grant writing workshop and regular mentor meetings. Scholars will be matched with an SPR mentor(s) who will guide, train, and inspire the early career investigator. In addition to the mentoring and training, program benefits include travel support to the SPR meetings, SPR membership, and travel support to visit the mentor annually.

Nový Prezentace Microsoft PowerPointu.jpg

Kulatý stůl SKAV a EDUin: Provázející a uvádějící učitel: podpora budoucích a začínajících učitelů

23. 3. 2023

Kulatý stůl SKAV a EDUin na téma: Provázející a uvádějící učitel: Chystaná podpora budoucích a začínajících učitelů. Panelisté: Jan Berki / poslanec školského výboru, Jakub Drbohlav / MŠMT, Jana Poche Kargerová / Pedagogická fakulta UK, Blanka Pravdová / odborná garantka učitelské přípravy, Učitel naživo, Markéta Sochovská / Začni učit!, Luboš Zajíc / Asociace ředitelů ZŠ. Otázky: Jakou roli hrají provázející a uvádějící učitelé v přípravě a podpoře nových učitelů? Co mají tyto pozice společného a v čem se naopak liší? Co by mělo být náplní jejich práce? Jaká podpora dnes těmto pozicím chybí a jaký to má dopad? Co nového přináší projednávaná novela zákona o pedagogických pracovnících a jaké další změny MŠMT plánuje? Jak a kdy se změny projeví v praxi? Jakou podobu bude mít pokusné ověřování systému podpory provázejících učitelů od příštího školního roku? Moderátorka: Dana Ticháčková / Učitelská platforma Z diskuze bude pořízen videozáznam. Účast je zdarma bez předchozí registrace. Odkaz na stream níže.

23.3..jpg

Dieťa v ohrození

16. 3. 2023

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie pořádá 30. ročník konference na téma Dieťa v ohrození. Kapacity konference jsou naplněné, hlavní přednášky však budete moci sledovat naživo ve dnech konání konference, 16.3. – 17.3. 2022, na Facebookové stránce (Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie). Záznamy z přednášek z paralelních sekcí budou zvěřejněny po konferenci na webové stránce. Celý program konference si můžete prohlédnout v níže přiloženém odkazu.

svk2.jpg

Duševní zdraví a psychosociální podpora na školách

16. 3. 2023

Národní ústav duševního zdraví Vás zve k účasti na interaktivním semináři v rámci projektu Duševní zdraví dětí, rodičů a učitelů ovlivněných válkou na Ukrajině. Cílem semináře je: - Informovat vás o tématech duševního zdraví, wellbeingu, sebepéči o vlastní duševní zdraví. - Prakticky vás připravit na realizaci jednoduchých aktivit pro děti ve věku 10-14 let ve třídách během vyučování (4x 1 vyuč. hodina) - Poskytnout vám atraktivní manuály a brožury pro děti v českém, ukrajinském i ruském jazyku Témata semináře: 1. Učitel na 1. místě (budování empatie, nastavování hranic, sebepéče) 2. Stresující události a jejich vliv na duševní zdraví 3. Povědomí v oblasti duševního zdraví (socio-emocionální vývoj) 4. Nervová soustava a stres 5. Zvládání náročných situací a psychická odolnost 6. Destigmatizace duševního zdraví a jak si říct o pomoc Místo konání: Impact Hub Praha D10, velká konferenční místnost, Drtinova 557/10, Praha 5 - Smíchov, 150 00 Čas konání: 9h - 17h

16.3..jpg

Prevention Talk: The Changing Status of Marijuana and It's Implications for Prevention

16. 3. 2023

In this Prevention Talk we will address the implications that the changing status of marijuana has for prevention and how prevention science can help us address these issues through family, media and environmental interventions. We will have the opportunity to hear from three renowned researchers and experts in substance use prevention: William Crano, PhD, J. Douglas Coatsworth, PhD., and Mallie J. Paschall, PhD.. Each of them will deliver a brief presentation from their field of research, followed by a discussion led by Zili Sloboda, ScD., APSI's president. Questions from the audience are welcome.

16.3..jpg

Hodnocení rizikového chování žáků základních a středních škol

14. 3. 2023

Dne 14.3.2023 proběhla tisková konference ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala s ministrem školství Vladimírem Balašem na téma hodnocení rizikového chování žáků základních a středních škol. Kompletní zprávu naleznete níže ke stažení. Shrnutí a video z tiskové konference, na níž byla představena také platforma iPREV, můžete zhlédnout na stránkách IDNES (viz odkaz).

Tisková zpráva2.jpg

Duševní zdraví a závislosti: rizika a dopady

13. 3. 2023

Progresivní analytické centrum o.p.s. pořádá odborný seminář na téma „Duševní zdraví a závislosti: rizika a dopady“. Úvodem bude představena nová studie Progresivního analytického centra o.p.s. „EU Cancer Strategy: Harm Reduction of the Licit Drugs with a Focus on Socially Vulnerable Groups“, která je příspěvkem do probíhající evropské diskuze o zdraví Evropanů, včetně duševního zdraví. Poté proběhne panelová diskuze. Seminář bude zaměřen na vzájemnou vazbu mezi duševním zdravím a závislostmi. Výstupy z diskuze přispějí k formulování ucelené agendy v této oblasti. Jedním z hlavní akcentů diskuze bude zejména situace sociálně zranitelných skupin obyvatel v oblasti duševního zdraví. Velmi rádi bychom ocenili Váš vstup do této aktuální veřejné debaty. Seminář proběhne ve dne 13. 3. 2023 od 17:00 na Skautském institutu na adrese Staroměstské náměstí 4/1, 110 00 Praha, v místnosti s názvem „Minuta“. Potvrdit účast můžete do 8.3. na adresu lukas@progresivnicentrum.eu, kde můžete také získat více informací.

Nový Prezentace Microsoft PowerPointu.jpg

DNC Speaker Series: Advances in Prevention Science, Diversity, and Inclusion, Celebrating Black History Month

27. 2. 2023

The aims of the DNC Speaker Series are to highlight research on prevention science and public health that is led by researchers from underrepresented groups and primarily conduct research with groups that are understudied (e.g., racial/ethnic minorities, individuals who identify as a sexual minority, individuals with disabilities). The presentation series will also aim to create a forum for the guest speaker(s) to share career/professional reflections as a researcher from an underrepresented group(s) and to promote discussions of diversity and inclusion in professions related to prevention, science and public health.

27.2..jpg

Po škole! | Škola a závislosti | Projekce filmu Chlast a debata s adiktologem

16. 2. 2023

Nezisková organizace Začni učit! zve na projekci dánského filmu Chlast, který získal filmové ceny včetně Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Po filmu se můžete těšit na debatu na téma Škola a závislosti: Jakou roli má škola v předcházení a řešení problémů s návykovými látkami? Musí primární prevenci zajišťovat sama? Co dělat, když máte u žáka podezření na zneužívání návykových látek? Nejen na tyto otázky vám odpoví náš host Mgr. Tomáš Jandáč, adiktolog z Ambulance dětské a dorostové adiktologie Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze. Projekce a debata se uskuteční 16. února 2023 v 18:00 v Kampusu Hybernská, budově 1B a je zdarma.

16.2..jpg

Webinář: Mobilizace komunitních zdrojů v rámci preventivních opatření: Problémy, výzvy a další postup

24. 1. 2023

ISSUP Malajsie pořádá webinář na téma Mobilizing community resources in preventive measures: Issues, challenges and the way forward. Cílem webináře je informovat a zvýšit povědomí o kritických problémech v komunitě, které se mohou stát výzvami při zavádění preventivních opatření v oblasti užívání návykových látek, a také najít řešení, jak tyto výzvy řešit. Jedná se o sdílení znalostí, které by mohly zlepšit praxi v komunitách. Učení se od ostatních z celého světa poskytuje širší perspektivu a prohlubuje porozumění problémům a výzvám, kterým čelíme při realizaci preventivních opatření v komunitách. Více informací a registrační formulář naleznete v přiloženém odkazu.

24,11.png

Setkání se školními metodiky prevence

30. 11. 2022

Setkání s regionálními školními metodiky prevence v Karlovarském kraji za účelem prezentace platformy IPREV a seznámením se základními funkcemi systému.

Datum 10.001.jpeg

Tisková konference IPREV

15. 11. 2022

Tisková konference pořádáná při příležitosti spuštění platformy IPREV. Akce se koná v Akademickém klubu 1.LF UK ve Faustově domě.

Datum 8.001.jpeg

XVII. ROČNÍK NÁRODNÍ ADIKTOLOGICKÉ KONFERENCE 2022

10. 11. 2022

Letošní Národní adiktologická konference spojená s udílením Ceny adiktologie je na téma Trendy v adiktologii. Letošní ročník doprovází velice zajímavý a bohatý program. Těšit se můžete například na předního odborníka z Ghentské univerzity v Belgii zabývajícího se výzkumem závislostí a tématem recovery, který přednese příspěvek na téma zotavení a mnoho dalších.

Nový Prezentace Microsoft PowerPointu.jpg

Upozornění na nové programy

Dostanete upozornění na nové preventivní programy pro děti.